PODSUMOWANIE GRUDNIA I STYCZNIA W NASZEJ ŚWIETLICY

Czas przed świętami bożonarodzeniowymi to dobra okazja by uczyć uczniów empatii, niesienia pomocy słabszym, współdziałania, obdarowywania się dobrem. Te treści realizowane są w świetlicy przez cały rok lecz magia świąt zwiększa pozytywne efekty kształcenia w tych obszarach.

„Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”. Celem tego zadania było uwrażliwienie uczniów na potrzeby zwierząt zimą. Dzieci miały możliwość obejrzenia filmu edukacyjnego ,,Zima trudny czas dla zwierząt” . Na podstawie filmu oraz tekstów literackich pt. „Ptasia stołówka” oraz „Święta w lesie” wychowawcy świetlicy przeprowadzili pogadanki na temat ,,Jak dokarmiać mądrze ptaki, żeby nie szkodzić”. Uczniowie dowiedzieli się co ptaki lubią jeść, jakie pokarmy im szkodzą, gdzie umocować karmnik żeby ptaki były bezpieczne oraz kiedy zaczynamy i kończymy dokarmianie

Grudzień to miesiąc szczególny – wyjątkowy i magiczny. W naszej świetlicy upłynął on w atmosferze przygotowań do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. W pierwszym tygodniu grudnia wszystkie dzieci czekały na św. Mikołaja i w związku z tym wykonaliśmy wiele prac plastycznych pod hasłem „mikołajki” oraz rożnego rodzaju wizerunki św. Mikołaja.

W drugim i trzecim tygodniu grudnia w świetlicy można było odczuć już prawdziwą magię świąt. Świetliki wspólnie z nauczycielami wykonały ozdoby świąteczne, którymi ozdabialiśmy świetlicę: renifery, przestrzenne serduszka na choinkę, łańcuch choinkowy, bombki, skrzaty. Tworzyliśmy prace plastyczne, wykorzystując papierowe talerzyki, waciki higieniczne. W każdej z grup dzieci zaangażowane były w przygotowywanie ozdób świątecznych. Przed świętami mieliśmy pełne ręce roboty, codziennie przygotowaliśmy bożonarodzeniowe ozdoby. Powstało wiele wspaniałych prac ręcznych. Dzieci wykazały się pracowitością i zapałem do podejmowania określonych działań.

Po świątecznej przerwie w czasie zajęć wspominaliśmy powitanie Nowego Roku wspominając noc sylwestrową. Wrażenia z tego wydarzenia zostały zilustrowane a ich wyniki zaprezentowane na wystawce prac uczniów.

W styczniu zajęcia prowadzone w świetlicy szkolnej w dużej mierze nawiązywały do obecnie panującej zimowej pory roku. Dzieci wykonywały wiele prac z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych  w celu ukazania uroków tak lubianej przez nie białej, mroźnej zimy.

Dzieci miały okazję pogłębić swoją wiedzę dotyczącą potrzeby i zasad dokarmiania zwierząt w tym trudnym dla nich czasie.

W związku ze zbliżającym się okresem ferii zimowych, zostały przypomniane i utrwalone zasady bezpiecznych gier i zabaw na śniegu i lodzie, poruszania po drogach oraz bezpiecznego i przemyślanego korzystania z Internetu. Przeprowadzono pogadanki na temat udzielania pierwszej pomocy a także przypomniano numery alarmowe.

Z okazji Dnia Babci i Dziadka wykonywaliśmy drobne upominki dla naszych kochanych dziadków.