PODSUMOWANIE LISTOPADA W NASZEJ ŚWIETLICY

Listopad upłynął nam w świetlicy szkolnej szybko i wesoło. Zajęcia były przekrojem jesiennej pory roku przeplatanej różnymi świętami: małymi i dużymi, ważnymi, mniej lub bardziej znanymi…

Listopad rozpoczęliśmy od pamięci o zmarłych. Polska tradycja nakazuje odwiedzanie w tym dniu grobów swoich bliskich, zapalenie zniczy, złożenie kwiatów. Odwiedzając cmentarz należy się odpowiednio zachowywać. Zachowujemy ciszę, powagę. W dniach poprzedzających te święto na cmentarzach panuje wielki ruch, ponieważ ludzie sprzątają groby.

Z okazji dnia 11 listopada – Dnia Niepodległości dzieci świetlicowe poznały symbole narodowe Polski, nauczyły się wiersza “Katechizm polskiego dziecka”, śpiewały Hymn Polski. Mówiliśmy o tym, jak  być dobrym Polakiem, jakie było znaczenie pojęcia „Niepodległość” dawniej i jak należy rozumieć go dzisiaj. Na zajęciach plastycznych uczniowie wykonali okolicznościowe prace związane z naszym krajem, hymnem i godłem.

Tolerancja, życzliwość – to wcale już nie obce pojęcia dla uczniów z naszej świetlicy. Zarówno Międzynarodowy Dzień Tolerancji jak i Światowy Dzień Życzliwości skłonił nas do refleksji. Dzieci bardzo dojrzale podeszły do tematu, ciągnęły losy życzliwości wykonując drobne niespodzianki dla kolegów i koleżanek, rozdawały uśmiechnięte buźki, dekorowały kolorowe dłonie. Krótkie filmiki tematyczne czy scenki dramowe jeszcze lepiej pomogły zrozumieć, że “Inny, nie znaczy gorszy“ i że warto być dobrym i miłym dla innych.

W tym  miesiącu rozmawialiśmy również o naszym zdrowiu – poznaliśmy aktywności prozdrowotne, prawidłowe nawyki higieniczne oraz produkty żywnościowe, które sprzyjają naszemu zdrowiu. Zajęcia uświadomiły uczniom, że styl życia i nawyki żywieniowe jakie prezentujemy od najmłodszych lat wpływają na nasze dorosłe życie.

Światowy Dzień Pluszowego Misia, który obchodzony jest 25 listopada, był motywem przewodnim różnych zajęć organizowanych w świetlicy szkolnej. Dla uczczenia tego święta, dzieci dowiedziały się jaka jest historia pluszowego misia, dlaczego zdobywa on sympatię kolejnych pokoleń dzieci i jak należy dbać o pluszaka . Dzieci poznały także kilka faktów z życia prawdziwych niedźwiadków. Chętnie naśladowały ich zachowanie podczas zabaw ruchowych. Dużą radość sprawiły dzieciom zajęcia plastyczno- techniczne, podczas których mogły wykazać się dużą inwencją twórczą.

Wraz z końcem miesiąca w naszej świetlicy zrobiło się bardzo magicznie. Zgodnie z tradycją andrzejkową dzieci wzięły udział w zabawach i wróżbach, które – traktowane z przymrużeniem oka – wprawiły je w radosny nastrój oraz przysporzyły wielu uśmiechów.