PODSUMOWANIE LUTEGO W NASZEJ ŚWIETLICY

Po feriach uczniowie wrócili do szkoły wypoczęci i pełni energii, więc chętnie angażowali się w nowe zadania. Luty dla świetliczaków był bardzo pracowity.

Walentynkowe serca w formie witraży czy origami, dinozaury, koty i niedźwiadki, barwne maski, a nawet karnawałowe klauny – to tylko niektóre z licznych tematów prac plastycznych, uwielbianych przez dzieci. A okazji do ich wykonania w lutym nie brakło. Dni tematycznych, stanowiących motywy przewodnie poszczególnych tygodni, było mnóstwo.

W pierwszym  tygodniu, wychowankowie świetlicy uczestniczyli w zajęciach związanych z naszym miastem. Uczniowie poznali mapę naszego miasta, dzielnice miejskie, graniczące miasta oraz miejsca rekreacyjne, które warto odwiedzić. Głównym celem tych zajęć było wzbogacenie wiedzy na temat własnego kraju, miejscowości i najbliższego otoczenia.

Nasze świetliczaki włączyły się również w obchody walentynek. Z pomocą nauczycieli wykonały walentynkowe drzewo przyjaźni, na którym każdy umieścił pokolorowane przez siebie serduszko. Ponadto rozmawiały o przyjaźni i wzajemnej życzliwości, sklejały serca z papieru i wspólnie kolorowały ogromne walentynkowe obrazki.

Najmłodsi obchodzili również Dzień Kota, opowiadając o swoich pupilach oraz wykonując koty orgiami i sklejając te sympatyczne zwierzęta z papieru. W czasie zajęć nie zabrakło również bajek i wierszyków, w których pojawiali się koci bohaterowie. W ramach Dnia Dinozaura dzieci czytały książeczki o tych stworzeniach oraz samodzielnie sklejały dinozaury z papieru.

Książki to niezwykłe źródło wiedzy i treści, którą ogranicza jedynie nasza wyobraźnia.  To najważniejsze przesłanie, które niosły ze sobą zajęcia świetlicowe poświęcone czytaniu. „Lubimy czytać” to cykl zajęć ,których głównym celem było zapoznanie uczniów z wybranymi utworami literatury dziecięcej, wzbogacanie  słownictwa, kształtowanie wrażliwości,  rozwijanie wyobraźni i pasji czytania.

Zima to temat bardzo atrakcyjny dla dzieci. W naszej świetlicy dało się poczuć zimową aurę. Bałwanki opanowały nasze sale i to nie ważne że były z papieru, bo i tak wywołały uśmiechy na twarzach podopiecznych.

Podczas zajęć świetlicowych dzieci wykonywały prace plastyczne przedstawiające pejzaż zimowy – różnymi technikami, zarówno kredkami, kolorową kredą jak i farbą plakatową. Wyklejały z podstawowych figur geometrycznych prace przedstawiające sporty zimowe. Słuchały opowiadań, bajek i baśni nawiązujących do obecnej pory roku. Dzieci przypomniały sobie również zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu.

Świetlica jest miejscem, gdzie nauka łączy się z zabawą, dlatego oprócz zadań wynikających z planu pracy, dzieci miały również możliwość samodzielnego organizowania sobie czasu. Najmłodsi wykorzystali go między innymi na grę w piłkarzyki, tenisa stołowego, gry planszowe, puzzle oraz tworzenie budowli z klocków. Nie zabrakło także zajęć na placu zabaw i gry w piłkę nożną.