PODSUMOWANIE WRZEŚNIA W NASZEJ ŚWIETLICY

1 września w naszej szkole rozbrzmiał pierwszy dzwonek, wraz z którym swoje drzwi otworzyła nasza świetlica szkolna, która pracuje codziennie od poniedziałku do piątku od 6:30 – 17:00.

Nasze pierwsze dni w świetlicy przebiegały pod kątem adaptacji, wzajemnego poznania się oraz poznania zasad obowiązujących w świetlicy, aby wszystkim przebywało się miło i przyjemnie.

Był to więc radosny okres wspomnień, integracji, zabaw oraz zdobywania praktycznych wiadomości, dotyczących m.in. bezpieczeństwa na drodze czy negocjacji w sprawie wspólnie przyjętych norm i zasad.

Podczas zajęć świetlicowych rozmawialiśmy o bezpieczeństwie na drodze, poznawaliśmy zasady ruchu drogowego, Poznawaliśmy zasady ruchu drogowego na wesoło. Aby utrwalić wiadomości i rozwinąć umiejętności techniczne, dzieci wykonały znaki drogowe, które wykorzystywały w zabawie ruchowej „Ruch uliczny”.

Wszyscy chcemy by wokół nas było czysto, pięknie, zielono i kolorowo. No cóż, niestety tak nie jest. Wybierając się na wycieczkę do lasu czy nad rzekę zastajemy te miejsca zaśmiecone, z porzuconymi workami, nie jednokrotnie różnego rodzaju sprzętami. Ochronę środowiska naturalnego powinniśmy zacząć przede wszystkim od nas samych. Nie powinno to być tylko popularne hasło, lecz konieczność.

Dlatego już na początku roku szkolnego poruszyliśmy ważny temat jakim jest ochrona środowiska, ekologia, segregacja odpadów, odnawialne źródła energii elektrycznej.

Dzieci poznały pojęcie ekologia, dowiedziały się, że Ziemia jest naszym domem i że powinniśmy o nią dbać, bo dzięki temu sami będziemy zdrowsi. Zastanowiliśmy się nad sposobami dbania o środowisko. Dowiedzieliśmy się, jakie są źródła energii oraz, że źródła energii takie jak wiatr, woda lub energia słoneczna, są zdrowsze dla Ziemi i dla nas. Przypomnieliśmy sobie, w jaki sposób segregować odpady.

Wychowawcy świetlicowi mając na uwadze wspieranie rodziców w trudzie wychowania zorganizowali dla swoich wychowanków cykl zajęć pod hasłem: „Grzeczność, czyli kultura na co dzień”. Realizowaliśmy ten temat w przekonaniu, że nasze działania będą miały pozytywne odzwierciedlenie w życiu naszej szkoły i podniosą poziom kultury osobistej naszych uczniów, to natomiast pozytywnie wpłynie na zmniejszenie przejawów niewłaściwych zachowań.

Światowy Dzień Zwierząt to święto, które obchodzimy corocznie w świetlicy. Obchody Światowego Dnia Zwierząt mają na celu przypomnienie wszystkim uczniom o prawach zwierząt oraz o ich potrzebach.

Dzieci ze świetlicy szkolnej szczególnie zainteresowały się losem zwierząt. Po przeczytaniu „Listu od psa”, oraz wiersza pt. ,,Lisek urwisek” rozmawialiśmy o prawach zwierząt do swobodnego i bezpiecznego życia. Dzieci wykonały prace plastyczne, które zostały zaprezentowane na wystawie.

Korzystając z ostatnich ciepłych promieni słońca w tym roku było mnóstwo zabawy na świeżym powietrzu bo to przecież źródło wielu zdrowotnych korzyści. Niestety, współcześnie coraz częściej spędzanie wolnego czasu na podwórku, placu zabaw czy na spacerze zastępowane jest graniem w gry komputerowe i oglądaniem telewizji. Ale nie w naszej świetlicy! W naszej świetlicy dotleniamy nasze komórki i wykorzystujemy pogodę do cna.

Wszyscy wychowawcy świetlicy życzą wszystkim naszym podopiecznym miłego i udanego roku szkolnego!!!