STYCZEŃ I LUTY W ŚWIETLICY

Wraz z nowym rokiem wróciliśmy do pracy pełni sił i nowych pomysłów. W naszym województwie ferie rozpoczęły się dopiero 12 lutego, więc po świętach mieliśmy dużo czasu, by spędzać go w świetlicy. Sporo się w tym czasie wydarzyło. Styczeń to oczywiście czas karnawału, więc robiliśmy maski karnawałowe i projektowaliśmy stroje balowe co znalazło odzwierciedlenie w pracach plastycznych na konkurs pod hasłem „ Jestem małym projektantem mody”.

Mówiliśmy o tym, co dzieje się zimą w przyrodzie. Jak przygotować zwierzęta na przetrwanie mrozów i śniegu. Zrobiliśmy piękne gazetki ścienne z zimowymi krajobrazami, pingwiny na tłach farbowanych bibułą, bałwanki w kolorowych szalach i kapeluszach.

Dużo czasu poświęciliśmy na rozmowach o naszych Babciach i Dziadkach i należnym im szacunku. W każdej z grup świetlicowych dzieci przygotowały własnoręcznie wykonane prezenty z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Podczas zajęć świetlicowych uczniowie uczestniczyli w kolejnych zajęciach z savoir vivru. Magiczne słowa to nie bajka, to prawda. Doskonale wiedzą to uczniowie naszej szkoły, którzy używają magicznych słów każdego dnia. „Dzień dobry”, „Do widzenia”, „Proszę”, „Przepraszam”, „Dziękuję” te zwroty grzecznościowe zawsze są mile widziane i sprawiają, że nasze życie staje się radośniejsze i przyjemniejsze. Pamiętajmy o tym każdego dnia!

„Zwierzęta naszymi przyjaciółmi” to jedno z haseł w styczniu dlatego przez cały tydzień w naszej świetlicy zajęcia przypominały i uświadamiały, że zwierzęta mają swoje prawa. Uczniowie mieli okazję poznać różne gatunki dzikich zwierząt, a także tych z pobliskiego podwórka. Rozmawialiśmy na temat naszych ulubieńców – czyli jakie zwierzęta hodujemy w domu, jakie miejsce zajmują w naszym życiu oraz jak możemy im pomagać? Rozwijaliśmy kreatywność poprzez wykonywanie prac plastycznych na konkurs „ Mój czworonożny przyjaciel”.

Piękna pogoda w styczniu pozwoliła nam spędzić wiele czasu na świeżym powietrzu. A kiedy na naszym boisku szkolnym pojawił się śnieg, szaleliśmy z radości. Były wesołe zabawy na śniegu, lepienie bałwana, budowanie igloo i bitwa na śnieżki , które sprawiły wszystkim wiele radości.

Początek lutego to realizacja jednego z kręgów tematycznych, które szczególnie podobają się dzieciom – „Technika wokół nas”. Podczas zajęć dzieci usłyszały o ciekawostkach historycznych dotyczących różnych wynalazków, które dzisiaj są powszechnie znane i stosowane. Świetliczaki dowiedziały się co to jest wynalazek oraz w jaki sposób powstaje. Każdy dowiedział się, kim byli, i co odkryli m.in. Alfred Nobel, Leonardo Da Vinci, Thomas Edison czy Alexander Graham Bell.

Od początku lutego mówiliśmy o bezpiecznych zabawach w czasie ferii. Przypomnieliśmy sobie rodzaje sportów i zabaw zimowych. Obejrzeliśmy też prezentacje, które działały na naszą wyobraźnię i uwrażliwiały nas na zachowywanie zasad bezpieczeństwa podczas ferii.

A luty to czas ferii. Pracownicy świetlicy życzą wszystkim miłego wypoczynku.

Written by